נושאים בריאותים בגזע - אקיטה אינו

האקיטה הוא גזע בריא באופן כללי, ישנם בעיות רפואיות ומחלות מסויימות שניתן למנוע בקלות וזאת על ידי קניית גור ממגדל אחראי, שעוקב ומבצע את הבדיקות הרלוונטיות טרם ביצוע המלטות של גורי אקיטה אינו גזעיים.

זכרו ! אקיטה אינו גזעי - הוא בעל תעודות של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בלבד. אין דבר כזה דמוי אקיטה אינו, ההורים בעלי תעודות אבל לגור אין תעודות. 

בבית הגידול שלנו ! אנו שמים דגש מיוחד על כל ההיבטים הרפואים. ווטרינר בית הגידול - דוקטור יורם קליינברג, מכיר את הגזע האקיטה אינו מקרוב. ומלווה אותנו בכל צעד הקשור בהרבעות הכלבים ובמעקב הבריאותי אחריהם. 

אנא הקפידו - כאשר אתם קונים גור אקיטה אינו לבצע את הבדיקות הנדרשות על מנת למנוע מפח נפש בהמשך. 

היפ דיספלזיה

מחלה תורשתית שבה עצם הירך אינה יושבת טוב במפרק האגן.

בכלבים מסויימים הבעייה מתבטאת בכאבים וצליעה ברגל אחת או בשתי הרגליים האחוריות ואילו אחרים בכלל אינם מפגינים סימנים של אי-נוחות. הדרך היחידה לאבחן היפ דיספלזיה היא באמצעות צילום רנטגן ולאחר מכן פענוח בידי וטרינר מומחה. בכל מקרה, כלבים שסובלים מהתופעה עלולים לפתח דלקת פרקים בגיל מתקדם.

אסור להרביע כלבים שסובלים מהיפ דיספלזיה חמורה ולכן כשקונים גור כדאי לבקש מהמגדל להראות תוצאות צילום אגן של ההורים ולוודא שהם אינם מאובחנים עם המחלה.

היפוך קיבה

מצב שעלול להוביל למוות שפוגע בכלבים גדולים בעלי בית חזה עמוק, כדוגמת האקיטה. כלבים שאוכלים ארוחה אחת גדולה ביום חשופים עוד יותר לתופעה, בפרט אם הם זוללים במהירות, שותים כמות מים גדולה לאחר הארוחה ויוצאים לפעילות גופנית נמרצת בהמשך. במצב של היפוך קיבה, מתמלאת הקיבה של הכלב בגז או באוויר ומסתובבת סביב עצמה. הכלב אינו מסוגל להוציא אוויר ואוכל מהקיבה כדי להיפטר מהאוויר העודף הנמצא שם ונפגע זרם הדם הנורמלי ללב. לחץ הדם נופל והכלב נכנס להלם. אם לא יקבל טיפול רפואי מיידי, הכלב עלול למות. אם רואים שהבטן של הכלב נפוחה, שהוא מרייר בלי הפסקה ומנסה להקיא אבל שום דבר לא יוצא. יתכן שהוא סובל מהיפוך קיבה. הוא יכול גם להפגין אי-שקט, דיכאון, עייפות וחולשה, לצד דופק מהיר. חשוב להביא את הכלב לווטרינר במהירות האפשרית.

תת-פעילות של בלוטת התריס

עלולה לגרום למצבים כגון אפילפסיה, אלופקיה (אבדן שיער), השמנת יתר, עייפות, עודף פיגמנט בעור ובעיות עור אחרות. ניתן לטפל במצב זה באמצעות תרופות ותזונה מתאימה.

ניוון הדרגתי של הרשתית

(PRA – progressive retinal atrophy) הוא משפחת מחלות עיניים שכרוכות בניוון של הרשתית עם הזמן. בתחילת הדרך, ראיית הלילה של כלבים שסובלים מהמחלה עלולה להיפגע, והם מאבדים את הראייה גם ביום ככל שהמחלה מתקדמת. כלבים רבים שנגועים במחלה מסתגלים היטב למצב של ראייה מוגבלת או חוסר ראייה כל עוד הם חיים בסביבה שאינה משתנה (ריהוט, מדרגות וכו').

מחלת בלוטות העור

(SA – sebaceous adenitia). בעייה מוכרת בגזע האקיטה. מצב מולד שקשה לאבחון ולעתים קרובות נוטים לשייך אותו לבלוטת התריס, אלרגיה ובעיות אחרות. כלב עם SA סובל מדלקת בבלוטות השומן בעור והדבר מוביל להשמדת הבלוטות עם הזמן. מדובר בבלוטות שמייצרות הפרשה שומנית שמונעת התייבשות העור. התסמינים מופיעים לראשונה בדרך כלל בכלב בן שנה לחמש שנים. בכלבים שסובלים מהתופעה רואים עור יבש עם קשקשים ונשירת שיער על הראש, הצוואר והגב. לכלבים שסובלים מהמחלה בצורה חמורה יש עור מעובה וריח רע, לצד דלקות עור משניות. למרות שהבעייה היא חיצונית במהותה, הכלב סובל מאי-נוחות. כאשר יש חשד ל-SA, הווטרינר מבצע ביופסיה לעור ויכול להציע מגוון צורות טיפול.